Raňajky - hlavné jedlo dňa

Dnes sú raňajky veľkou polemikou. Raňajkovať či neraňajkovať? A ak áno, tak čo? Ak sa na túto tematiku pozrieme z pohľadu zdravia, odpoveď je rozhodne áno. Ako by teda mali vyzerať vaše raňajky? Na čo si máte dávať pozor a aké sú základné zásady, ktoré by ste mali dodržiavať?

Dnes sú raňajky veľkou polemikou. Raňajkovať či neraňajkovať? A ak áno, tak čo? Ak sa na túto tematiku pozrieme z pohľadu zdravia, odpoveď je rozhodne áno. Raňajky by mali byť najdôležitejším pokrmom dňa. Telo sa zobúdza z JIN-ovej /meditatívnej, chladivej/ energie a potrebuje naštartovať do nového dňa. Káva určite nie je pre telo dostatočnou výživou a už vôbec nie s mliekom a cukrom. Ako by teda mali vyzerať vaše raňajky? Na čo si máte dávať pozor?

Základné zásady raňajkovania

  1. Raňajkujte každý deň
  2. Raňajky by mali byť najdôležitejším jedlom dňa
  3. Keďže ráno potrebujeme naštartovať trávenie a to najmä žalúdok, raňajky by nemali byť nikdy studené (žalúdok potrebuje teplú energiu). Čím je vonku chladnejšie, tým teplejšie jedlo by ste mali raňajkovať.
  4. Raňajkujte medzi 7.00 – 9.00 – v tomto čase má žalúdok orgánové hodiny
  5. Doprajte si na jedenie čas, „nenahádžte“ jedlo do seba
  6. Vyhýbajte sa extrémne JIN-ovým potravinám na raňajky, majú chladivú energiu – jogurty, surové ovocie, zeleninové šaláty a smoothies. Ak netrpíte žiadnymi ochoreniami z chladu /studené ruky a nohy, kĺbové bolesti, silná menštruácia, padanie vlasov, krvácanie ďasien a iné/, môžete si takéto „chladné“ raňajky dopriať v lete.
  7. Pol hodinu pred jedlom a pol hodinu po jedle nepite žiadne tekutiny

Ako by mali vyzerať raňajky?

Ideálnou variantou sú celozrnné kaše. Celé zrno dodá telu energiu v podobe zložitých cukrov - energia sa bude uvoľňovať postupne, a vy preto nebudete rýchlo hladní. Nezamieňajte si však celé zrno za vločky! Vločky majú v sebe energiu vetra a pri ich tepelnej úprave nadobúdajú lepivú konzistenciu. Takáto forma je pre telo ťažšie stráviteľná. Preferujte vždy celé zrno. Vybrať si môžete z viacerých druhov – špaldová, ovsená, pšenová, pohánková, či kombinácia všetkých. Ak máte radi raňajky na sladko, vyskúšajte zrno povariť v ryžovom mlieku, dochutiť sušeným ovocím, škoricou, orieškami, prípadne posypať karobovou čokoládou. Tí, ktorí preferujú slané raňajky, pridajte si do zrna strukovinovú pomazánku, semiačka a zeleninu. Dostanete nie len chutné raňajky, ale aj výdatné a zdravé. Inšpiráciou môže byť pre vás napr. Ovsená kaša s humusom. Sladkú variantu raňajok by ste nemali mať častejšie ako 2-3-krát do týždňa. Sušené ovocie je síce najmenšie zlo z jednoduchých cukrov, no stále je to cukor.

Pozor na musli

Stali sa každodennou súčasťou raňajok nie len detí, ale aj dospelých. Na výber máte z obrovského množstva príchutí, tvarov, farieb. Rodičia po nich siahajú väčšinou z dôvodu, že predstavujú zdravšiu verziu pokrmu pre ich najmenších. Je tomu však skutočne tak? Prečítajte si viac v článku o cereáliách.

Rada na záver

Ak nie ste zvyknutí raňajkovať, začnite s malou porciou. Telo si postupne zvykne a bude vám za to vďačné.

Ďalšie články v kategórii

Strava

Káva - piť či nepiť?

Káva je v dnešných dňoch používaná ako hlavný stimulačný prostriedok. Kedysi to tak ale vôbec nebolo. Pila sa ako delikatesa, ako niečo veľmi výnimočné. Ľudia si skôr užívali jej chuť a vôňu, než jej povzbudivý účinok. A keďže jej negatíva výrazne predchádzajú jej pozitíva, odporúčam sa k týmto starým zvykom rozhodne vrátiť.

Kategória
Strava
14.3.2023
Čítať ďalej→

Dá sa v lete chrániť pred spálením stravou?

Áno, dá. A veľmi dobre. Slnečné lúče v lete sú, samozrejme, pre nás veľmi prospešné, zohrievajú najmä naše obličky. No z pohľadu energetického, má slniečko extrémne ohnivú, jangovú energiu. Keď si zoberieme oheň ako ho všetci poznáme, pre neho je najväčším strašiakom voda, pretože prináša so sebou opačnú polaritu, teda chlad. A takisto to funguje aj v našom tele. Čím viac chladivých potravín budeme konzumovať, tým rýchlejšie sa spálime. Keď sa spätne pozriem do svojej minulosti, tak nechcenú červenú pokožku som mala hlavne v období, keď som bola vitariánka. A tu je presne pes zakopaný.

Kategória
Strava
1.7.2022
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie