Žujte, aby ste vedeli čo jete

Jedlo by sme mali piť a vodu žuť. Toto je jedno základné pravidlo zdravého trávenia, no málokto ho dodržuje. Ak chcete vedieť, čo skutočne jete, musíte začať poriadne a dôsledne žuť. Žutie je základom tráviaceho procesu a treba mu preto aj venovať náležitú pozornosť.

Žutie je základom tráviaceho procesu a treba mu preto aj venovať náležitú pozornosť. V momente, keď príde jedlo do úst, slinné žľazy začnú vylučovať slinné enzýmy. Tie zabezpečia jednak trávenie škrobov a jednak jedlo zvlhčia. Nedostatok slín a krátke žutie spôsobí, že žalúdok musí urobiť prácu za vaše zuby. A to nie je celkom možné. Jedlo potom dobre netrávi a môže prísť k hnilobnému a kvasnému procesu. Okrem svojich anatomických funkcií ma žutie jednu veľmi dôležitú funkciu - na základe dôkladného žutia môžete zistiť, ako kvalitné jedlo skutočne konzumujete! Nie je to super?!

Čím dlhšie budet žuť nezdravé jedlo, tým skôr ho budete chcieť vypľuť. Dlhým žutím sa totižto začnú uvoľňovať z jedla aj látky, ktoré na prvé ochutnanie necítite, ako sú konzervanty, éčka, farbivá, hormóny, liečivá a pod - ktoré sú súčasťou väčšiny nezdravých jedál.  Vyskúšajte si to doma! Žujte vašu obľúbenú salámu namiesto 5-10x, 30-50x. A vnímajte čo sa bude diať a čo budete v ústach cítiť. Pri prvých prežutiach budete cítiť príjmnú chuť korenín, no čo príde potom... budete prekvapení.

Naopak tomu, čím dlhšie budete žuť zdravé jedlo, tým viac vám bude chutiť. Zdravé jedlo nebýva na prvé zakusnutie tak výrazné, ako to nezdravé a preto keď máte rozmaznané chuťové poháriky, nemusí vám vôbec chutiť. Skúste ho ale dlhšie požuť. Uvoľnia sa z neho tie pravé chute. Zistíte zrazu, že napr. taká ryža natural je sladká a chutí ako mandle.Takže, aké je optimálne žutie? Naozaj tých 30-50x každé sústo. Ako sa hovorí "Jedlo by sme mali piť a vodu žuť".

Na zdravie, priatelia!

Ďalšie články v kategórii

Strava

Dá sa v lete chrániť pred spálením stravou?

Áno, dá. A veľmi dobre. Slnečné lúče v lete sú, samozrejme, pre nás veľmi prospešné, zohrievajú najmä naše obličky. No z pohľadu energetického, má slniečko extrémne ohnivú, jangovú energiu. Keď si zoberieme oheň ako ho všetci poznáme, pre neho je najväčším strašiakom voda, pretože prináša so sebou opačnú polaritu, teda chlad. A takisto to funguje aj v našom tele. Čím viac chladivých potravín budeme konzumovať, tým rýchlejšie sa spálime. Keď sa spätne pozriem do svojej minulosti, tak nechcenú červenú pokožku som mala hlavne v období, keď som bola vitariánka. A tu je presne pes zakopaný.

Kategória
Strava
1.7.2022
Čítať ďalej→

Pečeň

Na Slovensko máme aktuálne jar a my by sme tomu mali prispôsobiť aj naše stravovanie. Na jar všetko ožíva, prebúdza sa. Prichádza nová energia. Aj keď to teraz vyzerá vo svete presne naopak, verím, že príde veľké prebudenie. Obdobie jari patrí z pohľadu čínskej medicíny pečeni. Čo to znamená pre nás, že je k jari priradený orgán pečene? Prečítajte si v článku.

Kategória
Strava
11.5.2020
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie