Jarna únava a pracovné vyťaženie - rozhovor

Kondíciu potrebuje každý pracovník, no obzvlášť vyťažení a exponovaní manažéri. V prechodnom období možno využiť posilu od vitamínov, novú energiu však možno načerpať aj pravidelnou fyzickou aktivitou. O spôsoboch ako prekonať jarnú únavu, resp. ako zvládať zvýšené pracovné vyťaženie sme sa porozprávali s výživovou poradkyňou, inštruktorkou jogy a akreditovanou terapeutkou pre Wellness Hotel Patince, Monikou Hodásovou.

Kondíciu potrebuje každý pracovník, no obzvlášť vyťažení a exponovaní manažéri. V prechodnom období možno využiť posilu od vitamínov, novú energiu však možno načerpať aj pravidelnou fyzickou aktivitou. O spôsoboch ako prekonať jarnú únavu, resp. ako zvládať zvýšené pracovné vyťaženie sme sa porozprávali s výživovou poradkyňou, inštruktorkou jogy a akreditovanou terapeutkou pre Wellness Hotel Patince, Monikou Hodásovou.

Obdobie jari sa prirodzene spája s pojmom „jarná únava“. Je táto „výhovorka“ opodstatnená alebo sa zakladá na podložených faktoch?

Závisí na tom, ako sa na to pozrieme. Sčasti to výhovorka je a sčasti nie. Na jar sa všetko prebúdza, rozvíja, hľadá si cestu von. Celá príroda, celá zem. Takisto je to aj s našim telom. Je prirodzené, že telo je trochu unavené a potrebuje sa naštartovať. Energia zimného spánku sa mení na jarný rozkvet. Na druhej strane sme za veľkú časť tejto únavy zodpovední aj my. Telo je vyšťavené zo stravy, ktorú sme jedli celú zimu. V chladnejších mesiacoch ľudia inklinujú k mastnejším jedlám, k jedlám ťažšie stráviteľným, konzumujú veľa zákuskov, spracovaných polotovarov a málo sa hýbu. To sa niekde prejaví. A práve preto prichádza únava na jar.

Ako môžeme príznakom „jarnej únavy“, resp. pocitu prepracovanosti predchádzať prostredníctvom stravy?

Tak ako by vám odpovedal lekár pri akejkoľvek diagnóze, tak vám odpoviem aj ja – prevenciou. Vyvážená, nutrične hodnotná, striedma a hlavne čo najprirodzenejšia strava by mala byť základom jedálnička každého človeka počas celého roka. Nie len v čase keď sa cítime zle. Dnes je množstvo klinických štúdií, ktoré dokazujú, že strava má silu zvrátiť či vyliečiť chorobu. No ak chorobe či jarnej únave chceme predísť, mali by sme o svoje telo dbať celoročne a dopriať mu kvalitnú výživu.

Ktoré druhy potravín nám najlepšie poslúžia pri dobíjaní energie?

To, čo nám dokáže dodať najviac energie sú potraviny, ktoré tu boli od počiatku a boli hlavnou potravinou našich predkov – celozrnné obilniny. Na našu škodu sú to dnes potraviny, ktoré má v svojej špajzi veľmi málo Slovákov, nakoľko veľa výživových smerov práve tieto potraviny zo stravy, pre mňa nepochopiteľne, vylučuje. Vedecké štúdie pritom potvrdzujú, že celozrnné obilniny dokážu zastaviť, dokonca až zvrátiť cukrovku druhého typu, takisto kardiovaskulárne ochorenia, znižujú cholesterol, vysoký krvný tlak a mnohé iné. Celozrnné obilniny /ryža natural, pšeno, pohánka, raž, ovos, atď/ sú komplexné karbohydráty /sacharidy/, ktoré sú hlavným zdrojom energie pre naše telo a myseľ. Vďaka nízkemu glykemickému indexu uvoľňujú cukor do krvi postupne, čo znamená že sme menej unavení a nie sme rýchlo hladní. Okrem toho sú bohaté na minerály, vitamíny a hlavne veľmi potrebnú vlákninu. Dôležité je však nezamieňať ich za už spracované produkty z nich, ako sú chleby, vločky, múky, či cestoviny. Tie už sa v tele správajú ako jednoduchý cukor.

A čo pohyb? Aké aktivity nám pomôžu v boji proti únave?

Akékoľvek. Vždy je dôležité si nájsť aktivitu, ktorá vyhovuje nám. Ak nás bude baviť, tak pri nej aj zostaneme. Ak ju budeme robiť len preto, že musíme, prejde nás to veľmi rýchlo. Ideálnou kombináciou pohybu je určité dynamické cvičenie /beh, tanec, zumba, a iné/ a k tomu dychové cvičenia /joga, qi gong a iné/.

Ako sa s únavou vyrovnať operatívne, priamo na pracovisku?

Vždy je dobré si robiť počas práce malé pauzy. Ideálne každé dve hodiny aspoň 5 minút. Ak máte možnosť sa prejsť, či trochu ponaťahovať, určite to využite. V joge je veľmi veľa dobrých a jednoduchých cvikov, ktoré môžete robiť kdekoľvek a dokážu vás rýchlo povzbudiť.

Dá sa povedať, že aktívny pohyb ide ruka v ruke s relaxom?

Určite je veľmi dôležité, aby sa kombinoval aktívny život s tým pasívnym. Vidím to dnes dennodenne, že ľudia sa ženú za úspechom, strávia väčšinu času v práci a veľmi málo času venujú naozaj iba sebe, svojmu telu a svojim potrebám. Ženy k práci ešte pridávajú starostlivosť o celý svet okolo nich a ich vlastné hodnoty idú do úzadia. Každé jedno telo potrebuje aj oddychovať a na to by sme mali myslieť.

Ako sa Vy osobne vysporiadavate s týmto prechodným obdobím?

Všetkým čo som spomenula vyššie. Zdravá, vyvážená strava, dostatok pohybu, naplnenie v práci a v súkromnom živote, primerané množstvo spánku a oddychu.

Čo odporúčate ľuďom, ktorí sa cítia dlhodobo prepracovane? (Viedli ste detoxikačné kúry vo Wellness Hoteli Patince****)

Začnite vo svojom živote niečo meniť. Keby ste vo firme zaviedli stratégiu, ktorá dlhodobo nefunguju, nájdete novú, ktorá fungovať bude. Urobte to isté aj pre svoje telo. Ak vám život, ktorý vediete, neposkytuje dostatok energie či naplnenia, zmeňte to. Začať môžete tým, čomu sa venujete niekoľkokrát denne – stravou. Posilniť to môžete príjemným pobytom vo wellness hoteli, kde vás môžu rozmaznávať celý víkend.Rozhovor pre časopis Goodwill

Ďalšie články v kategórii

Rozhovory

Zdravá sexualita

Pokiaľ ma už ako tak poznáte, viete, že sa venujem okrem iného aj témam zdravej sexuality a intimity. Opäť sme sa stretli s Mab Jungou a nahrali pre vás ďalšie veľmi šťavnaté video, ktoré vám veríme priniesie veľa AHA momentov, zároveň sa pri ňom aj zasmejete, či začervenáte pri tabuizovaných témach. 

Kategória
Rozhovory
13.1.2022
Čítať ďalej→

Červený stan - rozhovor

Už je to vyše roka, čo ma pozvala Mab Junga do Červeného stanu, porozprávať niečo o mojom živote a práci. Dozviete sa v ňom v krátkosti môj životný príbeh a dôvod, prečo som sa vydala na túto cestu. Dotkneme sa témy strachu, partnerstva, intimity, no takisto si povieme o tom, ako sa dá život kompletne zmeniť, začať žiť vedome a zdravo. 

Kategória
Rozhovory
7.12.2021
Čítať ďalej→

Učím sa od najlepších
odovzdávam to najlepšie

Akreditovaný terapeut metódy Cesta
Conscious company ltd., UK
Inštruktor jogy 1. kvalifikačného stupňa
Európska jogová akadémia, SR
Terapeut tradičnej čínskej medicíny
Akadémia tradičnej čínskej medicíny
Plant-based nutrition certificate program graduate
T. Colin Campbell Center for Nutrition Studies, eCornell, USA
Môj hlad po poznaní je neutíchajúci. Okrem vyššie uvedených certifikovaných programov som absolvovala stovky kurzov v oblasti seba rozvoja a zdravia. A stále absolvujem. V minulosti som tiež pracovala vo farmaceutickom priemysle, kde som mala možnosť vzdelávať sa u viacerých uznávaných lekárov v oblasti gynekológie, urológie, imunológie a dermatológie. Svoje poznatky som následne odovzdávala na mnohých konferenciach a prednáškach pre odbornú verejnosť.
Systemické konštelácie
Počatie a gravidita v čínskej medicíne
Nutričné poradenstvo a výživa
Tantra a zdravá sexualiita
Telové odzbrojovanie
Master lover online course
Self cervix, Being a lover
Kurzy Yoni masáž, Lingam masáž, Yoni vajíčko
Kurzy Ženská ejakulácia, Ženský orgazmus, Bondage, Vaginálne mapovanie a odzbrojovanie
Trauma release
Zdravé varenie - Makrobiotika, vegánska, vegetariánska a raw strava, strava podľa 5 elementov
Alternatívne smery - homeopatia, ajurvéda, meditácie, fytoterapia, naturopatia, očistné metódy, smiechoterapia, muzikoterapia
Masážne terapie - Reflexná terapia, su-jok terapia, shiatsu
Biológia ľudského tela a anatómia
Ženské semináre
Pobyt v tme
Mindfullness, Osho meditácie
Samovzdelávanie